ODTÜ Anket Servisi


ODTÜ Anket Servisi ile ilgili Sıkça Sorulanlar

1. ODTÜ anket servisinden kimler yararlanabilir?

Servisten halen çalışmakta olan ODTÜ personeli ve yüksek lisans - doktora öğrencileri yararlanabilmektedir.

 

2. ODTÜ anket servisine nasıl başvurabilirim?

ODTÜ personeli iseniz merkezi sunucularda kullandığınız kullanıcı kodunuzu ve şifrenizi kullanarak https://survey.metu.edu.tr/admin/ adresinden, başvuru gerekmeksizin giriş yapıp, kullanabilirsiniz.

 

3. ODTÜ anket servisine nasıl erişebilirim?

ODTÜ merkezi sunucularında kullandığınız kullanıcı adı ve şifrenizi kullanarak https://survey.metu.edu.tr/admin/ adresine giriş yapabilirsiniz. Anket oluşturma ve yayınlama, katılımcı bilgilerini düzenleme, anket yanıtlarını görüntüleme gibi tüm işlemler bu adresten yapılmaktadır.

 

4. Limesurvey yazılımı hakkında nereden bilgi alabilirim?

ODTÜ anket servisinin altyapısında kullanılan Limesurvey yazılımının detaylı özellikler listesi buradaki adresten edinilebilir.

 

Limesurvey yazılımının orijinal yardım ve dokümantasyon sayfasına buradaki adresten erişilebilir. Yazılımla ilgili destek forumları ise buradaki adresten konu başlıklarına göre erişilebilir durumdadır.

 

Limesurvey yazılımı ile oluşturulan örnek bir anket için bu adrese tıklayın , yönetim arayüzü demo sayfasına ise buradaki adresten adresinden (kullanıcı adı: admin, şifre: test) ulaşılabilir.

 

Limesurvey yazılımı ile ilgili olarak hazırlanmış bazı videolara buradaki ve buradaki adreslerinden ulaşılabilmektedir.

 

Not: Bağlantılarda sunulan içerik İngilizce'dir.

 

5. Anket servisi web arayüzündeki butonlar ne amaçla kullanılmaktadır?

Anket servisine giriş yaptıktan sonra karşınıza gelen ekrandaki butonların açıklamaları aşağıdaki resimde yer almaktadır:

 

 

Aşağıdaki resimde ise bir anket üzerinde çalışma yaparken kullanılan ekranda yer alan butonların açıklamaları görüntülenmektedir:

 

 

6. Anket servisi üzerinde nasıl anket oluşturabilirim?

Servise giriş yaptıktan sonra, ekranın sağında bulunan  ikonuna tıklayarak anket yaratabilir, kopyalayabilir veya yükleyebilirsiniz.  ikonuna tıkladıktan sonra ekrana gelen formlardaki bilgileri doldurup, belirtilen adımları izleyerek kolayca anket oluşturabilirsiniz.

 

7. Oluşturduğum anketleri yayınlamadan test edebilir miyim?

Oluşturduğunuz anketlerin  ikonuna tıklayarak ön izlemesini yapabilir ve anketlerinizi test edebilirsiniz.

 

8. Oluşturduğum anketlerin yanıtlarını nasıl görebilirim?

 ikonunu kullanarak tamamlanmış veya yarıda bırakılmış tüm anket yanıtlarını görebilirsiniz. Anketinizin süresi bittiğinde veya kullanımdan kaldırmak istediğinizde mutlaka "sona erdirmelisiniz (expire)".

 

9. Anket servisi ile anonim (yanıtların kime ait olduğu bilinmeyen) veya anonim olmayan (yanıtların kime ait olduğu bilinen) ya da herkese açık/sadece belli kişilere açık anketler oluşturabilir miyim?

Anketi oluştururken amacınıza uygun olarak çeşitli erişim seçeneklerini seçebilirsiniz. METUSurvey anonim, anonim olmayan, herkese açık veya dışa erişimi kapalı anketler oluşturmanıza olanak vermektedir. Bu seçeneklere  ikonunu kullanarak erişebilirsiniz.

 

10. Bir anketi aktive ettikten sonra üzerinde değişiklik yapabilir miyim?

Oluşturduğunuz bir anketi kullanıma açmak için önce aktive etmelisiniz. Aktive edilmiş bir ankette sadece soruların kodu/başlığı/içeriği, soru gruplarının ismi/açıklaması, yanıt opsiyonlarının içeriği ve anket ismi/açıklaması değiştirilebilmektedir. Soru eklemek/çıkarmak, soru grubu eklemek/çıkarmak, alt soru eklemek/çıkarmak ve bunların kodunu değiştirebilmek için anketi deaktive etmeniz gerekmektedir.

 

11. Erişim bileti (token) nedir?

Dışarıya erişimi kapalı anketlere davet edilen kişilerin söz konusu anketlere erişmeleri için ihtiyaç duydukları, elle ve ya sistem tarafından otomatik oluşturabileceğiniz belli sayıda karakterden oluşan spesifik şifrelerdir. Anket erişimi kapalı olarak ayarlandıktan sonra oluşturulan erişim biletleri davet edilen kişilerin e-posta adreslerine gönderilir. Sadece davet edilen kişiler kendilerine ulaşan bu bilgiyi kullanarak ankete erişebilir ve yanıtlayabilirler.

 

12. ODTÜ anket servisi ile ilgili soru veya sorunlarımı nereye iletebilirim?

Bu sayfada yanıtını bulamadığınız soru ve sorunları hakkında bizimle iletişime geçebilirsiniz..