ODTÜ Anket Servisi


Servis Kullanım Koşulları

ODTÜ Anket Servisi 2012 Haziran ayında kullanıma sunulmuştur. Bu servis temel olarak aşağıdaki işlevleri yerine getirmektedir:

 

  • Anket içerikleri interaktif olarak oluşturulabilmektedir.
  • Anketin gönderileceği katılımcılar belirtilebilmekte, katılımcılara davet ve hatırlatıcı e-posta gönderilebilmektedir.
  • Anketler İngilizce veya Türkçe hazırlanabilmektedir.
  • Yaklaşık 20 farklı soru tipi kullanılabilmektedir.
  • İletilen yanıtların raporları otomatik olarak oluşturulabilmekte ve yanıtlar değişik formatlarda başka ortamlara aktarılıp işlemden geçirilebilmektedir.

 

Aktif olarak çalışmakta olan ODTÜ personelinin yararlanabileceği bu servisi kullanmak isteyen kullanıcılarımız, https://www.survey.metu.edu.tr/admin/ adresinden ODTÜ kullanıcı kodu ve şifresi ile giriş yaparak servisi doğrudan kullanmaya başlayabilirler. Herhangi bir kayıt prosedürüne ihtiyaç yoktur. Kullanıcılarımız merkezi kullanıcı kodu açık olduğu sürece servisten yararlanmaya devam edebilirler. Kullanıcı kodu kapatılan kullanıcılarımızın anket servisi üzerindeki hesapları da silinmektedir.

 

Anket servisi üzerinde sadece akademik veya idari amaçlı anketler oluşturulabilir. Bu servis üzerinde yayınlanan anketlerin içeriği ve yöntemi ile ilgili her türlü sorumluluk anketi oluşturup yayınlayan kullanıcıya aittir.

 

Anket servisinden yararlanan kullanıcılarımızın servis üzerinde oluşturup yayınlayacakları herhangi bir anketin kullanıma açılmadan önce ODTÜ Uygulamalı Etik Araştırma Merkezi (UEAM) bünyesindeki Etik Kurulu tarafından onaylanması gerekmektedir. Onaylama süreci anketin tipine göre değişiklik göstermektedir:

 

  • Herkese açık olacak şekilde oluşturulan anketler, Etik Kurulu’nun yapacağı değerlendirme sonrasında uygun görüldüğü takdirde onaylanır.
  • Herkese açık olmayan anketlerin onaylanması için ueam@metu.edu.tr adresine davet gönderilmesi ve Etik Kurulu'nun anketlerin incelenmesine olanak verilmesi gerekmektedir. Benzer şekilde Etik Kurulu’nun yapacağı değerlendirme sonrasında uygun görüldüğü takdirde onaylama işlemi gerçekleştirilir.

 

Anketlerin onaylama süreci ile ilgili detaylar ve iletişim için Uygulamalı Etik Araştırma Merkezi web sitesini ziyaret edebilirsiniz: http://www.ueam.metu.edu.tr

 

Anket servisi kullanıcılarının aynı zamanda ODTÜ Bilişim Kaynakları Kullanım Politikaları'na da uyması zorunludur.

 

Anketle ilgili ODTÜ Uygulamalı Etik Araştırma Merkezi yönetmeliklerine veya ODTÜ Bilişim Kaynakları Kullanım Politikaları'na aykırı bir durum tespit edildiği takdirde, UEAM veya BİDB'nın ilgili ankete ve/ya anketi oluşturan kullanıcı hesabına müdahale etme hakkı bulunmaktadır.

 

ODTÜ Anket Servisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

  • Anketinizi aktifleştirdikten sonra değiştiririrseniz, otomatik olarak onaysız hale gelecektir. Bu esnada anketinizin durumu, sadece sizin görebileceğiniz şekilde değişecektir. Böyle bir durumla karşılaşırsanız Uygulamalı Etik Araştırma Merkezi'ne başvurmanız ve değişiklikleri bildirerek tekrardan onay almanız gerekmektedir.
  • Oluşturduğunuz anket ilk aşamada onaysız olarak görünecektir. Onaysız anketler, anketin sahibi kullanıcıya görünmekle beraber, diğer kullanıcılara görünmemektedir.
  • Anketinizin onay süreci hakkında (onaylanmış, aktifleştirilmiş, değiştirilmiş vb.) e-posta yolu ile bilgilendirileceksiniz.

 

Uygulamalı Etik Araştırma Merkezi ile İletişim

 

Uygulamalı Etik Araştırma Merkezi web sitesi: http://www.ueam.metu.edu.tr

E-posta adresi: ueam@metu.edu.tr